Sprężyny to produkty, które wykorzystywane są od dawna. Swoje zastosowanie znajdują w wielu miejscach – wykorzystywane są w różnych branżach, od motoryzacyjnej po produkcyjną. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej na temat sprężyn.
Rodzaje sprężyn – jakie wyróżniamy sprężyny?
Rodzajów sprężyn jest bardzo dużo. Dzięki temu, że różnią się one od siebie, mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach. W zależności od siły i jej oddziaływaniu, wyróżnić można sprężyny naciągowe, naciskowe oraz skrętne.
Sprężyny Poznań naciągowe – wyposażone są w uchwyty, które znajdują się na końcu sprężyny i umożliwiają zaczepienie innego elementu do niej. Dzięki tej sprężynie połączone elementy np. łańcuchy czy haki są spójne.
Sprężyny naciskowe – wykorzystywane są w konstrukcjach. Powierzchnia tych konstrukcji po zwolnieniu obciążenia powraca do swojego pierwotnego położenia. Sprężyny te wykorzystywane są do produkcji łóżek czy różnego rodzaju siedzisk.
Sprężyny skrętne przypominają kształtem agrafkę. Wykorzystywane są po to, aby przywracać pierwotne położenie dwóch powierzchni, które zamontowane są pod określonym kątem. Przykładem tego rodzaju sprężyn są żabki do firanek.
Zastosowanie sprężyn
Sprężyny wykorzystywane są w wielu miejscach. Już w najbliższym otoczeniu znaleźć można ich różne rodzaje – sprężyny w kanapie, w żabkach do firanek czy w samochodach. Najwięcej sprężyn wykorzystywanych jest w rolnictwie, górnictwie, w produkcji, w zakładach przemysłowych, chemicznych oraz budowlanych. Każdy typ sprężyn ma inne parametry. Firmy, które oferują sprężyny na zamówienie mają wielu klientów, którzy pracują w różnych branżach.
Z czego produkowane są sprężyny?
Do produkcji sprężyn wykorzystuje się materiały, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami – są elastyczne, odporne na rdzę, czy posiadają odporność na bardzo wysokie temperatury. Najczęściej produkuje się sprężyny ze stali nierdzewnej, stopu SiCr oaz stopu miedzi i tytanu.