Co sobie wyobrażasz myśląc o Spa, hotelu 5 gwiazdkowym czy sanatorium? Najczęściej można tam korzystać z jacuzzi, wielu masaży, sauny. Coraz więcej osób decyduje się także na domowe Spa, kupując własną wannę z hydromasażem czy drewnianą saunę. Czy zdrowo jest spędzać w nich czas? O tym w poniższym artykule.

Jacuzzi – Jak wpływa na zdrowie?

Jest wiele nowoczesnych zabiegów relaksujących oraz odmładzających. Jednak warto pamiętać także o tych klasycznych sposobach, które są równie skuteczne. Jednym z nich jest kąpiel w jacuzzi. Co nam ona daje? Przede wszystkim przyjemność. Już dziesięciominutowa kąpiel obniża poziom stresu i działa na nas relaksująco. Podczas kąpieli odrywamy się od codziennych problemów. W trakcie hydromasażu uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które wywołują u nas dobre samopoczucie, a także tłumią odczuwanie bólu. Jednak to nie wszystkie korzyści. Hydromasaż pobudza krążenie, dzięki czemu dotleniamy organizm. Jest to skuteczna metoda w walce z cellulitem i obrzękami nóg. Co więcej zmniejsza ból ścięgien, więzadeł oraz stawów, pleców (szczególnie dolnej partii) i głowy. Wytwarzane w wodzie bąbelki przyspieszają cyrkulację krwi w naszej skórze, co prowadzi do stymulacji usuwania toksyn z organizmu i zastąpienia ich tlenem i substancjami odżywczymi. Wizyty w jacuzzi zaleca się szczególnie osobom po urazach. A czy ktoś powinien uważać?

wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem – Kiedy nie korzystać z jacuzzi?

Tak naprawdę korzystać z jacuzzi może każdy – dziecko,  osoba w starszym wieku, kobieta, mężczyzna. Jednak są szczególne sytuacje, w których kąpiel w wannie z hydromasażem jest odradzana. Jakie? Z kąpieli w jacuzzi powinny zrezygnować osoby zmagające się z nadciśnieniem, chorobami skóry, chorobami układu moczowo-płciowego, niską krzepliwością krwi, a także z otwartymi ranami. Nie powinny z niej korzystać kobiety w trakcie menstruacji. Podsumowując, kąpiel w jacuzzi to świetne rozwiązanie dla osób pracujących fizycznie i umysłowo. Niesie ulgę po kontuzjach i urazach. Zaleca się, aby choć raz w tygodniu, jeśli jest taka możliwość, korzystać z hydromasażu.