Młodzi Polacy coraz chętniej po szkole i studiach wybierają się do pracy za granicę. Społeczeństwo się starzeje, przez co brakuje rak do pracy. Skąd wziąć pracowników? Czy pracownicy z Ukrainy to dobry wybór? O tym w artykule, zapraszamy do lektury.

Fala uchodźców wielu zdenerwowała

Na temat Ukraińców możemy usłyszeć wiele. Szczególnie w ostatnim czasie. Z powodu wojny i nagłego przypływu osób tej narodowości do naszego kraju, Polacy stali się mocno podzieleni. Jedni uważają, że trzeba pomagać, inni, że to już przesada. Większość niezadowolonych Polaków ma problem z tym, że Ukraińcy mają teraz więcej praw niż Polacy. Rzeczywiście, to może nieco denerwować. Ale nie można na każdego Ukraińca patrzeć w ten sam sposób. Skupmy się na tym, czy to dobrzy pracownicy.

Pracownicy z Ukrainy są różni  

Tak jak Polacy, również Ukraińcy różnią się od siebie i a w tym nic nadzwyczajnego. Wielu pracodawców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy ceni ich pracowitość oraz rzetelność. Oczywiście zdarzają się pojedyncze przypadki, gdzie pracownik nie wywiązuje się właściwie ze swojej pracy, ale bądźmy szczerzy – z polskimi pracownikami też tak bywa. W każdym narodzie znajdą się „czarne owce”, ale kierowanie się uprzedzeniami nie jest właściwą postawą. Polacy jadący za granicę również nie jadą po to, by wesprzeć inne państwo, ale żeby polepszyć własne warunki. I każdy chce być należycie traktowany.

jak zatrudnić Ukraińca

Jak zatrudnić Ukraińca?

Okazuje się, że aby zatrudnić cudzoziemca, potrzeba nieco więcej zachodu. Zatem jak zatrudnić Ukraińca? W pierwszej kolejności, musisz oferować legalną pracę, a cudzoziemiec musi legalnie przebywać w Polsce. Co dalej? Wystarczy, że jako pracodawca wypełnisz specjalne oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi . Oczywiście należy mu się prawdziwa umowa.

Zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców zdarzają się lepsi i gorsi pracownicy. Dlatego nie można na każdego patrzeć przez pryzmat jednej nieprzyjemnej sytuacji. Pracownicy z Ukrainy są zwykle chętni do działania i szybko się uczą.