Dodatek węglowy i dodatek energetyczny to ostatnio gorący temat. Co chwila pojawiają się artykuły mówiące o tym, kto może otrzymać dodatki, kiedy składać wnioski, co zmieniło się w ustawach dotyczących dodatków i tak dalej. W tym artykule skupimy się jednak na czymś innym. Czy komornik Gdynia ma prawo przejąć dodatek?

Dodatki – forma wsparcia, ale czy nietykalna?

W obliczu tak wysokich cen, liczy się każde 100 złotych, które można dostać w formie wsparcia.  Dodatek węglowy stanowi formę wsparcia dla osób ogrzewających gospodarstwa domowe węglem. Wynosi on 3000 zł i ma być wypłacany jednorazowo. Podstawą do jego otrzymania jest wypełnienie deklaracji CEEB i złożenie odpowiedniego wniosku. Do kiedy trzeba to zrobić i w jaki sposób? Można to zrobić osobiście lub przy wykorzystaniu platformy ePUAP, najpóźniej do 30 listopada bieżącego roku. Tyle, jeśli chodzi o dodatek węglowy. Jest jeszcze dodatek energetyczny, który należy się osobom, które ogrzewają domy drewnem, pelletem, olejem opałowym czy też gazem. Jego koszt uzależniony jest o rodzaju wykorzystywanego opału i wynosi od 500 zł do 3000 zł.

skuteczny komornik Gdynia

Dodatki a komornik

Masz długi i boisz się, że nawet, jeśli otrzymasz dodatki, zabierze je komornik? Ten akapit trochę cię uspokoi. Dodatek węglowy czy energetyczny jest świadczeniem dodatkowym, które nie wlicza się  do dochodu, a co za tym idzie nie trzeba go uwzględniać w corocznym  rozliczeniu PIT. Co za tym idzie, podobnie jak świadczenia socjalne typu 500+ i alimenty nie podlega on egzekucji komorniczej! Czyli, nawet jeśli wpływa na zajęty decyzją sądu rachunek bankowy, nie może zostać zajęty na poczet długów. To samo dotyczy dodatku energetycznego.  Taki rodzaj wsparcia finansowego ma na celu zapobiegać ubóstwu. Komornik nie może przejąć nawet złotówki z nich. Bez względu na to jak skuteczny komornik Gdynia by to był.

Pozostając jeszcze w temacie komorników – zwykle są oni przedstawiani jako bezduszni urzędnicy, którzy zagarniają czyjeś mienie, pozostawiając nawet całe rodziny z niczym. Ale czy to prawda? Rzeczywiści, komornik Gdynia ma prawo przejąć czyjeś mienie, jednak dopiero po wydaniu orzeczenia sądowego. Skoro sprawa była w sądzie, to znaczy, że nie pomogły wcześniejsze działania windykacyjne. Komornik to ostateczność, dłużnicy mają dużo czasu na spłatę długów.